Czym jest windykacja terenowa?
Windykacja znana jest od wieków – wszak ludzie zadłużali się zawsze, dlatego też potrzebny był ktoś, kto będzie w stanie te długi wyegzekwować. Dziś wciąż nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym tak właściwie jest windykacja i jak wygląda windykacja terenowa. Tymczasem to właśnie windykacja terenowa jest niezwykle ważnym i potrzebnym fragmentem procesu odzyskiwania długu. Powód jest prosty: za sprawą wizyty windykatora terenowego wierzyciel może szybko odzyskać pieniądze, a dłużnik ma szansę polubownie zakończyć sprawę.
Ale na czym tak w zasadzie polega wizyta windykatora terenowego? Chodzi tutaj o fakt odwiedzenia dłużnika w jego miejscu zamieszkania lub też w siedzibie jego firmy oraz o bezpośrednią rozmowę. Taka właśnie rozmowa bardzo często potrafi przynieść bardzo dobre rezultaty i szybko się dogadać, dzięki czemu wierzyciel może w szybkim czasie odzyskać należności. Wiele osób nie ma jednak dobrego zdania o windykatorach terenowych, co jest być może efektem wcześniejszych, nieprzyjemnych doświadczeń. Dziś jednak windykator terenowy to z reguły profesjonalny przedstawiciel wierzyciela, który nie tylko posiada odpowiednią wiedzę, ale też dobrze zna się na mediacji.
Oczywiście nie każdy mo że być windykatorem – w takiej pracy potrzebne są również pewne cechy osobowości takie jak między innymi otwartość na drugiego człowieka, dobra komunikatywność, a do tego elokwencja, wysoka kultura osobista, cierpliwość, opanowanie oraz nienaganna prezencja.
Windykacja terenowa – jak wygląda?
Przygotowanie do windykacji terenowej z reguły trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Pierwsza wizyta windykatora jest niezwykle ważna, dlatego też windykator powinien odpowiednio się do niej przygotować. Dotyczy to między innymi takich czynności jak zebranie wszystkich najważniejszych informacji o dłużniku.
W tym celu najlepiej jest spotkać się z wierzycielem, który powinien wiedzieć znacznie więcej i być może podpowiedzieć windykatorowi w różnych kwestiach. Dzięki temu windykator może bardzo dobrze przygotować się do wizyty. Sama wizyta windykatora terenowego ma na celu przede wszystkim wywarcie wpływu psychologicznego na dłużnika – takie bezpośrednie spotkanie ma zupełnie inny wymiar niż listy, e-maila czy nawet rozmowa telefoniczna. W wielu przypadkach dłużnik po takiej właśnie wizycie jest bardziej skory do podjęcia decyzji o spłacie zobowiązań.
Jeżeli tak się jednak nie stanie to na tej pierwszej wizycie windykator może także zebrać ważne informacje, które mogą okazać się niezwykle pomocne w dalszych etapach. Gdyby bowiem okazało się, że nie ma szans na polubowną współpracę z dłużnikiem to dalsze negocjacje czy mediacje mogą nie mieć sensu. Wtedy z reguły rezygnuje się z windykacji miękkiej na rzecz windykacji twardej, w ramach której wierzyciel występuje na drogę sądową i stara się, by to komornik zajął się wyegzekwowaniem należnego długu. Rola windykatora terenowego się jednak nie kończy – jego obecność w toku egzekucji komorniczej może okazać się bardzo ważna, przede wszystkim ze względu na to, że jego celem jest przecież jak najlepsza ochrona interesów wierzyciela.