Znaczenie coachingu dla rozwoju zawodowego

Znaczenie coachingu dla rozwoju zawodowego

Ludzie, którzy chcą lepiej pracować i w szybszym tempie cieszyć się kolejnym szczebelkami zawodowego rozwoju nie powinny nigdy uznawać, że nie muszą się już niczego uczyć. Prawda jest taka, że dobry pracownik uczy się przez cały okres kariery, a jeżeli ma konkretne ambicje, powinien pracować jeszcze ciężej. Wydaje się, że niektórym wszystko idzie gładko i bez przeszkód, ale często są to jedynie pozory. W zasadzie każdy sukces jest okupiony ciężką pracą, ponieważ taka jest logika życia. Nie ma nic za darmo i aby cieszyć się efektami, trzeba włożyć w nie określony wysiłek.

Coaching to jedno z wartościowych narzędzi, które może być wykorzystane na rozmaite sposoby po to, aby rozwijać się na gruncie swojej pracy, ale także relacji osobistych. Tak się bowiem składa, że trenerzy zajmują się bardzo różnymi aspektami i niekoniecznie koncentrują się wyłącznie na aktywności zawodowej swoich podopiecznych. Skupmy się jednak na kwestiach powiązanych z pracą i robieniem kariery. Kto ma większe szanse na odniesienie realnych sukcesów – ten, który zadowala się czymkolwiek, czy może ten, który chce cały czas wybijać się powyżej średniej? Osobiste ambicje są kwestią szalenie indywidualną i naprawdę nie każdy odczuwa potrzebę robienia błyskotliwej kariery. Niemal zawsze takim rozważaniom towarzyszą ciekawe skądinąd zagadnienia powiązane z byciem liderem.

Kariera w pewnym momencie doprowadza nas do tego, ze stajemy się autorytetem dla innych ludzi i nierzadko stają się oni od nas zależni w aspekcie własnego awansu. Ten, kto zaczynał od bycia szeregowym pracownikiem za jakiś czas może stać się kierownikiem zespołu czy menadżerem. Nie stanie się tak jednak, jeśli nie będzie przy tym posiadał określonych predyspozycji oraz umiejętności. Realne korzyści z coachingu – każda firma może na nim skorzystać! Wiele z tych rzeczy da się wypracować praktycznie „od zera” i właśnie tym zajmuje się coaching. Za pomocą specjalnych technik i treningów można w prawie każdym wykształcić cały wachlarz zdolności i postaw, które posłużą do budowania kariery zawodowej w znacznie skuteczniejszy sposób.

Oznacza to, że coachingowe techniki mogą być istotnym elementem budowania silnego zespołu. Właśnie z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw realnie inwestuje w coaching. Organizowane w firmach szkolenia coraz powszechniej nie ograniczają się jedynie do wykładów na dany temat, a uwzględniają właśnie szeroką gamę zagadnień związanych z rozwojem osobistym, tak aby pracownicy nie tylko przyswajali wiedzę z danych obszarów, ale też kształtowali w sobie pewne umiejętności i odruchy, z którymi będą skuteczniejsi na co dzień na zajmowanych stanowiskach. W gruncie rzeczy wszyscy pracownicy mogą dzięki takim sesjom poprawić swoją zawodową pozycję i odgrywać w dłuższej perspektywie poważniejsze role w swoich firmach. Coaching to rozwiązanie nowoczesne i jednocześnie skuteczne, dlatego trzeba wziąć je pod uwagę i nie zakładać z góry, że nie przyniesie efektów.

Duża doza sceptycyzmu wobec coachów i całej koncepcji to odrębny problem. Wynika to głównie z faktu, że na rynku pojawiło się wiele osób pozujących na specjalistów, a którzy w gruncie rzeczy nie praktykują coachingu, a tylko coś, co ma się nim wydawać. Warto przełamać opory i skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy naprawdę znają się na temacie.